تبلیغات
دانشجویان دانشگاه خوارزمی - لطفا پای خود را از روی سیم بردارید!!چه کسی مسئول افت سرعت اینترنت در ایران است؟

دانشجویان دانشگاه خوارزمی
 
تلاش برای توسعه علم

ایران اکونومیست: هنوز در برخی مناطق تهران امکان استفاده از اینترنت پرسرعت وجود ندارد/ چرا سرعت اینترنت پرسرعت و رایگان در كشوری مانند كره‌جنوبی 500 برابر سرعت اینترنت معمولی در ایران است كه برای آن پول هم پرداخت می‌كنیم؟

ایلنا: بسیاری از كاربران اینترنت كشور معتقدند دلیل واقعی افت سرعت اینترنت در كشور از سوی مسؤولان عنوان نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در دو هفته‌ اخیر شاهد سرعت بسیار پایین، قطعی و اختلالات گسترده در شبكه اینترنت بودیم، موضوع قطع اینترنت از این قرار بود كه ظاهرا کابل بین‌المللی و دریایی شبکه اینترنت بین الملل smw4 قطع شده بود و حدود 20 درصد ارتباطات کشور که از این مسیر تامین می‌شد دچار اختلال شد.
این اختلالات قرار بود روز 31 فروردین ماه و بعد از تعمیر کابل دریایی (smw4 (sea-me-we4 كه منشا آن هم در کشور ایتالیا است به پایان برسد ولی این امر محقق نشد و هنوز كاربران اینترنت شاهد اختلالات گسترده اینترنت هستند.
البته در ایران این بار اولی نیست كه یكی از كابل‌های اصلی توسط لنگر كشتی قطع می‌شود ولی مسؤولان زیر ساخت ایران مدعی شده‌اند كه به دلیل این‌كه منشا قطعی پیش آمده یکی از فیبرهای بین‌المللی است، به همین دلیل نمی‌توانند مسیر پشتیبان و جایگزینی برای آن در نظر بگیرند، در حالی‌كه پس از این اتفاق علاوه بر كاربران ایرانی، كاربران كشورهای دیگری مانند مصر، ایتالیا، فرانسه، عراق، لبنان، تركیه، هند و ... كه ارتباط آنها نیز از طریق این كابل برقرار می‌شد شاهد افت شدید سرعت اینترنت شدند ولی دولت‌های مذكور به سرعت و پس از ایجاد اختلا‌ل اقدام به برقراری ارتباط از طریق راه‌های ارتباطی جایگزین چون ماهواره كردند اما مسئولین شركت ارتباطات زیرساخت كه متولی اصلی اینترنت و خطوط ارتباطی دیتای كشور هستند به نظر می‌رسد هنوز نتوانسته‌اند این اختلال‌ها را برطرف كنند.
فارغ از این اما ارتباط كشور ما از چندین نقطه تركیه، بندر فجیره، كویت و ... برقرار می‌شود، پس این اتفاق نمی‌توانست عامل اصلی این افت سرعت و اختلا‌ل باشد. قطعی كابل مذكور نیز نهایتا بیش از 2 تا 3 روز نمی‌توانست اینترنت كشور را دچار اختلا‌ل كند و همچنین كه تنها 15 تا 20 درصد ارتباط كشور از طریق كابلی كه قطع شد برقرار می‌شود ولی اختلالات اینترنت در این دو هفته اخیر بسیار فراتر از یك قطعی كابل و 20 درصد ظرفیت این كابل بود.
استفاده از اینترنت با سرعت بالا‌ و كیفیت مناسب حق هر ایرانی است. چرا سرعت اینترنت پرسرعت و رایگان در كشوری مانند كره‌جنوبی 500 برابر سرعت اینترنت معمولی در ایران است كه برای آن پول هم پرداخت می‌كنیم؟
از طرفی دیگر شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیز در پاسخ به كاربران ناراضی علاوه بر موضوع قطعی این كابل دلایل دیگری را نیز برای افت اینترنت عنوان می‌كنند، دلایلی كه هیچ وقت در سخنان مسؤولات اینترنت كشور اظهار نمی‌شود، درهمه اظهارنظرهای مسؤولان دلیل اختلالات اینترنت یا قطعی كابل داخلی است یا قطعی كابل خارجی، درحالی‌كه حداقل 10 ماه است كاربران با مشكلا‌ت عمده ناشی از پایین بودن شدید سرعت اینترنت روبرو هستند.
احتیاط یا كم فروشی مخابرات ؟
یكی از كارشناسان اینترنت در زمینه افت سرعت اینترنت در كشور می‌گوید: یكی از دلایل عمده عدم كیفیت مناسب اینترنت در كشور انحصاری كردن این شبكه به وسیله مخابرات و شركت زیر ساخت است، البته در برخی اوقات شركت ارتباطات زیر ساخت جهت ارائه اینترنت پرسرعت به كاربران احتیاط می‌كند.
اكبر بیات ادامه می‌دهد: ما بارها بر این موضوع تاكید كرده‌ایم كه برخلا‌ف اصل 44 قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی، دولت Gateway را در اختیار خود گرفته و این مخابرات است كه ضمن خرید اینترنت از خارج كشور، در این زمینه فعالیت می‌كند در حالیكه كم‌فروشی مخابرات یا احتیاط آن در ارائه اینترنت، كاهش سرعت و كیفیت را در این سرویس موجب شده است. به طور مشخص فعلا‌ امكانات اینترنت كشور همه یك منشاء داشته و آن مخابرات است اما مخابرات كشور در حال حاضر جواب‌گوی نیاز فعلی در این زمینه نیست و هر روز سرعت اینترنت پایین آمده است و تمام شركت‌ها در این زمینه با مشكل مواجه‌اند و شكایت دارند.
به گفته‌وی كیفیت پهنای باندی كه مخابرات بهISP وISDP ها فروخته، حداقل 30 تا 40 درصد پایین‌تر از میزان پهنای باندی است كه به آنها فروخته شده است.
بیات خاطرنشان كرد: در پروتكلIP یكسری بسته‌های اطلا‌عاتی وجود دارد و وقتی ارتباط اینترنتی برقرار می‌شود بسته‌ها در این ارتباط ارسال می‌شود كه در بعضی مواقع و در بعضی جاها به دلیل تاخیر و سرعت كم ممكن است این اطلا‌عات به مقصد نرسد كه استانداردهایی هم برای این موضوع وجود دارد، به عنوان مثال اگر از 100 بسته 20 بسته‌آن ارسال نشود این سرویس استاندارد نبوده و در جهان قابل فروش نیست و جالب اینكه این بسته‌های به مقصد نرسیده در ایران بسیار بیشتر از 20 است، بنابراین باید گفت اینترنت ایران در حد بسیار پایینی وجود دارد.
سرعت اینترنت پایین‌تر از میزان مجاز در رگولاتوری
در حال حاضر سرعت اینترنت حتی پایین‌تر از میزانی است که سازمان تنظیم مقررات آن را به طور رسمی مجاز می‌داند، سرعت پایین اینترنت عملا اجازه گسترش خدمات، سرمایه‌گذاری و در نهایت توسعه این بخش را از کشور سلب کرده است درحالی كه نیاز بخش‌های اقتصادی و تجاری به اینترنت و ارتباطات بسیار ضروری است و نبود ارتباطات الکترونیکی به معنای رکود کسب و کار است.
شرکت‌های خصوصی که در زمینه اینترنت پر سرعت تبلیغ می‌کنند عملا می‌توانند تا میزان 2 مگابیت بر ثانیه خطوط پر سرعت به کاربران و متقاضیان ارائه کنند در حالی که مقررات امکان ارائه این خدمات را از آنان سلب کرده است و در واقع باید گفت اعمال محدودیت در استفاده از اینترنت نه تنها موجب ضرر بخشی خصوصی می‌شود، بلکه امکان بهره‌برداری علمی، تجاری و تحقیقاتی از این تکنولوژی را نیز از بین می‌برد.
در شرایطی که کشورمان حداقل 10 میلیون پورت پرسرعت اینترنت برای برنامه‌ 5ساله پنجم توسعه کشور نیاز دارد متأسفانه هنوز در برخی مناطق شهر بزرگی مثل تهران که بیشتر طرح تجاری شرکت‌های ندا - ارائه‌کننده اینترنت پرسرعت - را شامل می‌شود، امکان استفاده از اینترنت پرسرعت برای مشترکان وجود ندارد و کاربران اینترنتی در مناطق بدون امکانات اینترنت پرسرعت تهران نمی‌دانند که این مشکل چگونه و چه زمانی برطرف می‌شود؟
در زمانی هم كه مسؤولین كشور ادعای ارائه اینترنت پرسرعت را دارند، سرعت اینترنت را برای كاربران خانگی محدود و به 128 كیلو بیت می‌رسانند، ولی باید گفت، اینترنت پرسرعت، اینترنتی با بیش از 512 کیلوبیت در ثانیه است و در اکثر نقاط جهان این سرعت بالای یک‌مگ و حتی در حد 2مگابیت بر ثانیه است. این رقم در برخی کشورهای پیشرفته تا 40 مگابیت در ثانیه هم می‌رسد. حتی در کشورهایی مثل کره‌جنوبی ومالزی و سنگاپور نیز سرعت اینترنت صدها برابر ایران است و در ایران رسیدن به این سرعت خواب و خیال است.
کارشناسان معتقدند با توجه به این‌که 11شرکت دارای مجوز ندا ( ارائه‌کننده اینترنت پرسرعت) در کشور داریم، چنانچه همکاری لازم از طرف مخابرات انجام شود به این دلیل که شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر و تلاش برای ایجاد پورت هستند و درصورت همکاری از طرف مراجع مربوطه به‌خودی خود اینترنت پرسرعت می‌تواند به حد مطلوب خود برسد.
با وجود این موضوع شرکت‌های ندا آماده سرمایه‌گذاری بیشتری در این راستا هستند که البته به نظارت دقیق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منوط خواهد بود مشروط به اینکه تعهدات دو طرفه بوده و عملا شرکت‌های مخابراتی با در دست داشتن پروانه جدید خود و انحصار امکانات مخابراتی، شرکت‌های ندا را وارد بازی یکطرفه‌ای که به ورشکستگی آنان منجر شود، نسازد.
اساساً در صنعت ارتباطات تنها بخش‌های سود آور در زمان حاضر اینترنت پر سرعت و شبکه‌های بی‌سیم هستند.
اما سرانجام و در نهایت ما اینترنت را برای چه می‌خواهیم؟ برای بالندگی کشور در همه سطوح و این بالندگی گذشته از دستیابی به تکنیک‌ها و اقتصاد باز در گرو آگاهی یک ملت است. دستیابی و گسترش اینترنت در نهایت خواهد توانست بر تجارت و اقتصاد اثرگذار باشد و به طور غیر مستقیم ساختار اجتماعی و سیاسی جوامع را دگرگون خواهد کرد. البته این امر با برنامه‌ریزی و وجود کار فرهنگی بسیار در زمینه اینترنت امکان‌پذیر خواهد بود.
طبقه بندی: اینترنت،  اخبار داخلی، 
برچسب ها: اینترنت، پرسرعت، اینترنت پرسرعت، سرعت اینترنت، سرعت، افت سرعت، افت سرعت اینترنت، شبكه اینترنت، کابل، کابل بین‌المللی، smw4، بین الملل، ارتباطات، کابل دریایی، sea-me-we4، زیر ساخت ایران، فیبرهای بین‌المللی، فیبر، ماهواره، شركت ارتباطات زیرساخت، دیتا، شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، مخابرات، Gateway، ISP، ISDP، پروتكلIP، رگولاتوری، بی‌سیم، شبکه‌های بی‌سیم،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
افزایش آمار بازدید