تبلیغات
دانشجویان دانشگاه خوارزمی - نرم‌افزاری برای ترجمه موسیقی

دانشجویان دانشگاه خوارزمی
 
تلاش برای توسعه علم

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 اردیبهشت 1389 توسط masoud Irani


دانشمندان روش جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند بر اساس صدای هر نت، علائم آن را روی کاغذ پیاده‌سازی کنند. این نرم‌افزار می‌تواند این کار را بدون توجه به نوازنده ، ابزار موسیقی و محل اجرا انجام دهد. تیم تحقیقاتی از دانشگاه خائن اسپانیا سیستم خودکاری را ارایه داده‌اند که الگوی طیفی نت‌های هر ابزار موسیقی را تشخیص می‌دهد. این الگو برای ساخت یک لغت‌نامه هارمونیک استفاده می‌شود که همراه با آن، یک الگوریتم الگو قرار خواهد گرفت. این سیستم سپس قادر است هر نت موجود در این الگو را شناسایی کرده و آن را به یک فرمت قابل خواندن تبدیل کند.

به گزارش پاپ‌ساینس، در صورتی که شما یک فایل موسیقی با فرمت WAV به این نرم‌افزار بدهید، می‌توانید نسخه MIDI آن را دریافت کنید.

به گفته خولیو کارابیاس، محقق دپارتمان مهندسی ارتباطات از دانشگاه خائن که در این تحقیقات نیز همکاری داشته، مترجم خودکار موسیقی به موسیقی‌دانان کمک می‌کند تا نمونه‌های صدایی را تحلیل کنند ، محتوای موسیقیایی را بازیابی کنند و منابع صدای متفاوت را از یکدیگر تفکیک کنند. جزئیات این روش در نشریه تراکنش‌های پردازش زبان ، گفتار و صدای IEEE به چاپ رسیده است.

این سیستم تطبیق‌پذیر است، بدین معنا که می‌تواند صدای هر ابزار موسیقی، از سنتور گرفته تا فلوت استرالیایی "دیدگریدو" را تفسیر و ترجمه کند. در حال حاضر ، این نرم‌افزار در هر زمان می‌تواند فقط صدای یک ساز را شناسایی کند، اما محققان معتقدند می‌توان این روش را برای تفسیر چندین ساز موسیقی که در آن واحد اجرا می‌شوند نیز به کار گرفت. بقیه ابزارهای نسخه‌برداری از سازهای موسیقی از یک پایگاه داده استفاده می‌کنند و برای تشخیص نت‌های خاص آموزش داده شده‌اند؛ درست مانند طیف‌سنج (اسپکترومتر) که می‌تواند طیف ترکیبات شیمیایی خاص را تشخیص دهد.

یک طیف صدا نمایش صدا به شکل شدت در هر فرکانس است. توزیع انرژی هارمونیک یک نت الگوی طیفی آن را مشخص می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، سیستم یک لغت‌نامه از صدا می‌سازد. این ابزار حتی در زمانی که نوع آلت موسیقی، نوازنده موسیقی و شرایط ضبط موسیقی تغییر می‌کند، می‌تواند نتها را تشخیص دهد. از دیگر مزایایی این روش نیز این است که نیاز به آموزش اولیه دستگاه با کمک یک پایگاه داده نیست.

منبع : خبر انلاین

طبقه بندی: اخبار خارجی،  دانش،  نرم افزار، 
برچسب ها: نرم‌افزار، موسیقی، ترجمه، دانشمندان، ابداع، نت، کاغذ، نوازنده، ابزار، ابزار موسیقی، اسپانیا، لغت‌نامه، هارمونیک،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
افزایش آمار بازدید