تبلیغات
دانشجویان دانشگاه خوارزمی - بلای جان روسیه و پاکستان، ‌آمریکا را نجات داد

دانشجویان دانشگاه خوارزمی
 
تلاش برای توسعه علم

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط masoud Irani
همان الگوی آب‌وهوایی که آتش‌سوزی روسیه و سیل پاکستان را به بار آورد، باعث توقف تشکیل توفان‌های سهمگین روی اقیانوس اطلس شده و بدین ترتیب تا به حال از روی‌دادن چندین توفان مرگبار جلوگیری کرده است


 

بیشتر از یک ماه است که پاکستان با سیلی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند. میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شده‌اند و شاید تنها بتوان یک الگوی آب‌وهوایی را از این بابت سرزنش کرد که بیش از حد روی پاکستان ماندگار شد. از سوی دیگر همین الگوی آب‌وهوایی در آتش‌سوزی گسترده روسیه مقصر شناخته شد. اما به نظر می‌رسد که این تغییرات مرگبار فقط بلا و ویرانی به بار نیاورده و در آن سوی کره زمین،‌ نجات‌بخش هم بوده است.

بر اساس گزارش نیوساینتیست،‌ هواشناسان پیش بینی کرده بودند که امسال،‌ به دنبال جریان‌های آب سطحی گرم اقیانوس و جریان هوایی موسوم به لانینا، اقیانوس اطلس فصلی پر از توفان‌های سهمگین داشته باشد. خردادماه گذشته محققین دانشگاه ایالت کلرادو پیشبینی کردند که 18 توفان گرمسیری طی این فصل اقیانوس اطلس را درگیر خواهند کرد که از این تعداد، ‌10 توفان شدید و 5 توفان هم مرگبار طبقه‌بندی شدند. سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا هم ارقام مشابهی را پیش بینی کرده بود.

اما تا روز 20 آگوست/ 29 مرداد، از این 18 توفان،‌ تنها سه توفان پدیدار شدند که از بین آن‌ها هم فقط یکی به سختی به درجه‌ متوسطی از شدت رسید. این در حالی است که در فصل‌های توفانی سال‌های قبل،‌ این ارقام بسیار بالاتر بودند. در سال 2008/ 1387 تا این تاریخ، 6 توفان از جمله توفان سهمگین برتا روی داده بودند. در سال 2005/ 1384 هم 9 توفان از 28 توفان ثبت شده در آن سال تا قبل از روز 20 آگوست/ 29 مرداد روی داده بودند. پس چرا امسال اطلس این ‌قدر آرام است؟

به گفته محققین موسسه فناوری جورجیا،‌ الگوی آب‌وهوایی که این جریان شدید را روی پاکستان و روسیه نگه داشته بود، باعث ایجاد توده‌ای از هوای خشک می‌شد. این هوا از روی اروپا و آسیا بالا می‌رفت و بعد روی اقیانوس‌ها پایین می‌آمد که باعث می‌شد رطوبت جو گرفته شود و  توفان‌ها به اصطلاح بسوزند. در واقع امسال توفان‌ها زمانی شروع به شکل‌گیری کردند که جریان هوای داغ روسیه از بین رفت. دو توفان اول،‌ دنیل و ارل هر دو قوی هستند.

منبع : خبرانلاین

نویسنده : بهنوش خرم روز

طبقه بندی: دانش، 
برچسب ها: روسیه، پاکستان، ‌آمریکا،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
افزایش آمار بازدید