تبلیغات
دانشجویان دانشگاه خوارزمی - حاصل اعتماد به فیزیک دبیرستان / عکس

دانشجویان دانشگاه خوارزمی
 
تلاش برای توسعه علم

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 آذر 1389 توسط masoud Irani
ماشاگران حیرت‌زده از هنرمندی این شعبده‌باز (!) خوششان آمده، اما کافی است کمی نترس باشید، خودرویی با تایرهای مناسب انتخاب کنید و آن را به سرعت 90 کیلومتر برساعت برسانید تا این دیوارها را دور بزنید!

ماشاگران حیرت‌زده هندی از هنرمندی این شعبده‌باز (!) هندی خوششان آمده، اما این آقا کار خاصی انجام نداده است. کافی است کمی نترس باشید، خودرویی با تایرهای مناسب انتخاب کنید و آن را به سرعت کافی برسانید تا این دیوارها را دور بزنید. (برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید).

این نیروی اصطکاک تایرها با دیواره چوبی است که با خنثی کردن وزن خودرو، مانع از سقوط آن می‌شود. مقدار نیروی اصطکاک از حاصل‌ضرب ضریب اصطکاک در نیروی عمود بر سطح بدست می‌آید. ضریب‌اصطکاک تایر نو روی سطح زبری مانند چوب بیشتر از ضریب اصطکاک تایری مستعمل روی سطحی صاف‌تر مثلا بتن است.

اما آن‌چه در این‌جا نقش اساسی دارد، نیروی عمود برسطح است که از دوران خودرو بدست می‌آید. قطعا وقتی خودرو با سرعت نسبتا زیادی سر پیچ می‌پیچد، نیرویی را احساس کرده‌اید که شما را در جهت مخالف هل می‌دهد. مقدار این نیرو که سرنشینان خودرو به آن «نیروی گریز از مرکز» می‌گویند، از تقسیم مجذور سرعت بر شعاع دوران بدست می‌آید. بنابراین هرچه سرعت خودرو بیشتر و شعاع دوران آن کمتر باشد، مقدار این نیرو هم بیشتر خواهد بود.

اگر شعاع دوران این خودرو (شعاع مسیر دایره‌ای شکل) را حدود 10 متر و ضریب‌اصطکاک تایرها و سطح چوبی را 0.15درنظر بگیریم، می‌توان تخمین زد که سرعت این خودرو برای حفظ این تعادل نباید از 25متر بر ثانیه معادل 92کیلومتر بر ساعت کمتر باشد.

جالب اینجاست که این نتیجه مستقل از وزن خودرو و سرنشینان آن بدست می‌آید. به عبارت دیگر هر خودروی دیگری که به سرعت 92 کیلومتر بر ساعت برسد، می‌تواند این‌چنین دوران کند؛ البته به شرطی که دیوار چوبی بتواند آن را تحمل کند! بدیهی است اگر از تایرهای با ضریب‌اصطکاک بیشتر استفاده کنید، با سرعت کمتری می‌توانید همین نمایش را انجام دهید.

منبع : خبرانلاین

نویسنده : ذوالفقار دانشی

طبقه بندی: دانش،  اخبار خارجی، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
افزایش آمار بازدید